Logo UVN

Študenti z Katolíckej univerzity pod záštitou ÚVN navštívili vojenské stredisko Lešť 

 

Hlavná sestra Ústrednej vojenskej nemocnice SNP Ružomberok – fakultná nemocnica a nrtm. Bc. Široň sa spolu so študentmi z Katolíckej univerzity, v rámci predmetu Úvod do vojenského zdravotníctva, zúčastnili začiatkom apríla exkurzie Po stopách storočnej výcvikovej Lešti. Ide o najvýznamnejšie Centrum výcviku, ktoré sa využíva pre rôzne špeciálne jednotky z domova aj zo zahraničia.

V priestoroch Lešť cvičia hasiči, dobrovoľní hasiči, záchranné zložky a policajti. Vďaka návšteve tak mohli študenti vidieť ich simulačné stanovištia ako je  železničná stanica, železničné vagóny, nechránený železničný prejazd, takticko-požiarny domec, vodné cvičisko – vododrom, zborenisko – rumovisko pri výcviku vyhľadávania a záchrany osôb po prírodnej katastrofe alebo priemyselnej havárii. 

Prvé kroky študentov viedli na Sláviu UB 300 – veliteľskú budovu, v ktorej priestoroch je aj činnosť v oblasti zdravotnej starostlivosti, regenerácia a rehabilitácia. Zaujímavou prednáškou o vzniku Lešte a jej využití oslovil študentov mjr. Ing. Mäsiar.  Študenti počas dňa navštívili aj Letecko-lekárske centrum s poliklinikou MO SR Sliač, kde ich sprevádzal nrtm. Bc. Michal Krupčiak. Ten im počas prehliadky predstavil a vysvetlil význam jedinečnosti tohto centra na Slovensku.