Logo UVN

Vlastná nemocničná práčovňa – čistá bielizeň, úspora financií a nové pracovné miesta

V Ružomberku 17.augusta 2023: V minulosti nemocnica zabezpečovala pranie dodávateľskou formou cez externú firmu. Už minulý rok však Ústredná vojenská nemocnica v Ružomberku – FN (ÚVN) predstavila svojim pacientom i širokej verejnosť svoju novú automatizovanú práčovňu (Ústredná vojenská nemocnica poskytne pacientom ešte lepšiu starostlivosť vďaka rekonštrukcii aj novým špičkovým zariadeniam), ktorá sa v ten istý rok začala naplno využívať a ktorá zabezpečila nové pracovné miesta. Práčovňu dnes obsluhuje 12 žien. Pre nemocnicu pranie bielizne vo vlastnej réžii taktiež znamená aj významnú úsporu financií.

Dnes predstavuje práčovňa ÚVN kompletný prací servis pre nemocnicu.Práčovňa v ÚVN  je priemyselná s celkovou kapacitou prania 1100kg nemocničnej bielizne a 300 kg externej bielizne na jednu zmenu.“Úlohou práčovne je zásobovať jednotlivé oddelenia, kliniky a ostatné pracoviská  v ÚVN čistou, opranou bielizňou. Perie sa bielizeň posteľná, operačná, osobná a operačná lekárska. Táto znečistená bielizeň sa zváža z jednotlivých oddelení, kliník a ostatných pracovísk vozidlom určeným len na túto prepravu,“ uviedol vedúci práčovne Igor Augustín. Okrem toho sa perie napríklad aj pre vojakov Sliač 81.Krídlo alebo Akadémiu ozbrojených síl generála Milana Rastislava Štefánika.

Celý proces sa začína v špinavej časti. Znečistená nemocničná bielizeň sa dodávaná do miestnosti pre špinavú bielizeň, kde sa triedi, váži sa a je kontrolovaná podľa dodacieho listu z jednotlivých  oddelení, kliník a ostatných pracovísk. Bielizeň s rizikovým faktorom je uskladňovaná vo vyhradenom  vozíku na  vyhradenom mieste.

Hneď po tomto procese putuje bielizeň do bariérových dvojkomorových práčok s parným ohrevom. Perie sa formou termodezinfekcie (7 komponentov + bielenie 8 + impregnácia 9).Odtiaľ sa bielizeň posúva na vysušenie do sušičiek. Práčovňa ÚVN disponuje 5 kusmi sušičiek, pričom do jednej sa zmestí približne 35kg bielizne, ktorá sa suší podľa množstva a kvality približne 38 minút – niekedy menej, niekedy viac. Vysušená bielizeň sa posunie na žehliace lisy a mangel. Pracovníčky ju potom poskladajú. Následne s abielizeň kontroluje a balí podľa dodacích listov, ukladá do vozíkov a  expeduje, aby mohla naďalej plniť svoju funkciu.