Logo UVN

Tehotenstvo v lete: Čomu venovať pozornosť

Tehotenstvo predstavuje veľkú úlohu, ktorú musí ženské telo zvládnuť a teplo v lete môže byť samo o sebe dosť vyčerpávajúce. To, ako sa tehotné ženy cítia v lete, sa veľmi líši od človeka k človeku. Niektoré sú šťastné z ľahkých šiat a otvorených topánok, iné považujú teplo a dusno za veľmi vyčerpávajúce. Mnoho tehotných žien môže v lete trpieť rôznymi ťažkosťami. Ak sa budú však riadiť určitými tipmi a odporúčaniami, môžu si ho užiť a vychutnať.

Na prvom mieste je pitný režim, to predstavuje prijať 2,5-3litre tekutín denne a nečakať na pocit smädu. „ Dostatočný príjem tekutín je dôležitý aj pri ťažkých a opuchnutých nohách, ktoré sú obvykle príznakom fyziologického zadržiavania vody v tele počas tehotenstva (ovplyvnené hormonálnymi zmenám),“ uviedla lekárka z gynekologicko-pôrodnícej kliniky ÚVN SNP – FN v Ružomberku, MUDr. Diana Filipp. Okrem toho odporúča, aby v horúcom počasí tehotné pacientky oddychovali s nohami vyloženými hore, vyhýbali sa dlhému státiu či dlhej chôdzi . „Spozornieť by mali, ak by opuchy končatín nezmizli alebo sa nezmenšili po oddychu nôh vo vyvýšenej polohe, opuch sa zväčšil alebo opuchli aj ruky, tvár či oči,“ dodala. Upozorňuje, že pri opuchoch končatín , bolestiach hlavy, poruchách videnia je vždy dôležité premerať si tlak krvi, prípadne radšej vyhľadať odbornú pomoc gynekológa.

Potom je tu slnečné žiarenie. Pobyt na slnku robí ľudí šťastnými a zároveň posilňuje rovnováhu vitamínu D. Pri dlhších pobytoch na čerstvom vzduchu je však aj u tehotných žien potrebné prijať určité preventívne opatrenia. „ Medzi 11.-15. hodinou sa vyhýbať priamemu slnečnému žiareniu, pretože v tom čase je UV žiarenie najsilnejšie, tiež je riziko prehriatia organizmu, ktoré môže ublížiť bábätku. Pokožka tehotných je citlivejšia na slnko, takže je nutné natierať sa krémom s UV faktorom aspoň 30, ideálne UV faktor 50 aspoň 20 minút pred odchodom na slnko. Pozor na zmenu pigmentácie , najmä na tvári, “doplnila druhá lekárka z gynekologicko-pôrodnícej kliniky, MUDr. Margita Procházková.

Ak prebieha tehotenstvo bez komplikácii, nemusia sa tehotné pacientky vzdať ani cvičenia, behania či plávania. „V lete si pohybové aktivity opäť presunúť na časť dňa, kedy sú horúčavy miernejšie. Na plávanie je lepšie si vyberať skôr plavecké bazény. Ale nemali by plávať , kde nie je dostatočná kontrola kvality vody a samozrejme hygieny. Treba sa vyhýbať termálnym vodám, vyhrievaným bazénom, jazerám. Neodporúča sa plávať v prvom trimestri, tiež ak má žena bolesti brucha, krvácanie alebo výtok,“ dodala. Pozor na teplotu vody. Ako poznamenala, teplota vody v bazéne by nemala byť nad 30 °C .

Tehotné pacientky by mali absolvovať skôr kratšie výlety, trasy. Je potrebné, aby vždy so sebou nosili všetky svoje lieky a tehotenskú knižku. „V prípade plánovanej dovolenky v zahraničí sa dať vyšetriť pred cestou zmluvným gynekológom. Po 28.týždni gravidity veľa leteckých spoločností vyžaduje pred nástupom do lietadla, od tehotnej potvrdenie od lekára, že je všetko v poriadku. Toto potvrdenie by nemalo byť staršie ako 14dní,“ doplnila na záver MUDr. Margita Procházková. Na cestu lietadlom je najvhodnejší II.trimester a neodporúča sa lietať pri blížiacom sa termíne tehotenstva t.j. od 37tt.

V Ružomberku dňa 23.06.2023