Logo UVN

Lieky v lete: Čo by mala obsahovať lekárnička a načo si dať pozor

Dobre zásobená domáca lekárnička môže zabezpečiť zdravý a bezpečný život pre vašu rodinu. Ak sa toto leto chystáte na dovolenku do zahraničia, idete niekam na pobyt alebo zostanete doma, udržiavanie správneho obsahu liekov vám zabezpečí, že si poradíte so všetkým – od úpalu až po odreniny. V niektorých vážnejších prípadoch možno budete potrebovať lekársku pomoc, ale väčšinou, ak máte po ruke vhodné lieky, problém ľahko vyriešite sami.

V horúcom počasí je najlepším lekárom PREVENCIA – pokrývka hlavy a dostatok tekutín, hlavne čistej vody. Pri zvýšenej fyzickej námahe dbať na rehydratáciu. POZOR: nie ľadové nápoje! Ak sa však človek na dovolenke už nevyhne užívaniu liekov, potom je potrebné si vždy prečítať príbalovú informáciu lieku, voliť vhodnú liekovú formu a silu lieku (podľa veku) a samozrejme, lieky uchovávať zabezpečené mimo dosahu detí,“ povedala pplk. PharmDr. Simona Spilá, hlavný farmaceut, nemocničná lekáreň.

Mnoho ľudí vie, že keď sú vonku vysoké teploty, môže nám hroziť úpal alebo dehydratácia. No málo ľudí vie, že vysoké teploty môžu mať vplyv aj na lieky. Každý liek má ideálnu skladovaciu teplotu. Ak nie sú správne skladované, môžu stratiť účinnosť. „ Lieky by sa mali uchovávať pri teplote ideálne neprevyšujúcej 25 stupňov °C, v pôvodnom vnútornom obale . Termolabilé lieky uchovávať pri teplote 2-8 stupňov °C. Pozor na rozhorúčene autá, hlavne pri liekoch, ktoré sa majú uchovávať v chladničke, uviedla PharmDr. Vladimíra Pondušová ,zodpovedný farmaceut, Lekáreň ÚVN.

Pobyt na slnku je prospešný pre ľudské telo, ak sa používa správnym spôsobom a s preventívnymi metódami. Preto sú dôležitou výbavou aj opaľovacie krémy, podľa fototypu pokožky s vysokým číslom ochranného faktora a chladivé gély s obsahom panthenolu, ako prvá pomoc pri spálení.  Avšak problém môžu mať so slnkom aj niektoré lieky. „ V niektorých v prípadoch nie je možné kombinovať slnečné žiarenie pri užívaní liekov: antibiotiká (napr. pri terapii močových ciest, boreliózy,…), lieky používané pri terapii depresií, vysokého krvného tlaku a cholesterolu, retinoidy, rôzne gély na lokálne použitie, antihistaminiá (lieky pri alergiách), lieky proti bolesti, antiepileptiká, onkologické lieky,“ upozornila pplk. PharmDr. Simona Spilá.

Teplé počasie a dlhšie dni miluje aj hmyz. Uistite sa, že máte pri alergických reakciách (solárna dermatitída, poštípanie lietajúcim hmyzom) voľnopredajné antihistaminiká. „ Na lokálne použitie sú to antihistaminiká ako napríklad fenistil gel, psilo balzam a nacelkové použitie napríklad Zodac, Claritine,“ dodala PharmDr. Vladimíra Pondušová.

Povinnou výbavou sú lieky na horúčky a od bolesti – podľa vekovej kategórie. K letu patrí klimatizácia, zmrzlina a chladené nápoje, takže netreba zabudnúť  aj na úľavu pri bolesti hrdla či sirupy na kašeľ. Pri upchatom nose sú najlepšie spreje s obsahom morskej vody alebo účinnou látkou, ktorá znižuje prekrvenie a opuch sliznice nosa. Pribaliť by ste si mali aj pinzetu na vyberanie kliešťov.

Hlavná farmaceutka na záver uviedla, čo by mala ešte cestovná lekárnička obsahovať: „ Keďže veľa ľudí cestuje do krajín s nevyhovujúcou kvalitou čistej pitnej vody, je potreba poistiť sa liekmi, ktoré ovplyvňujú trávenie, vstrebávanie a metabolizmus (probiotiká, antidiaroiká). Pri malých šibaloch aj dospelých samozrejme treba dbať na oči a uši ( na oči lieky s prídavkom extraktu očianky lekárskej a pri ušiach liečivo – roztok octanu a vínanu hlinitého). Netreba zabúdať na drobné odreniny, ktoré treba ošetriť vhodnou dezinfekciou s následným prekrytím rany (obväzový a krycí materiál, náplasti a pomôcky aplikované na rany).“