Logo UVN

Mikulášska kvapka krvi s medveďmi

Pracovníkov Kliniky hematológie a transfúziológie ÚVN SNP Ružomberok – FN  priamo na sviatok sv. Mikuláša milo prekvapili členovia združenia  Belanské ľadové medvede spolu s členmi klubu Likavskí ľadoborci. Na kliniku prišli za zvukov fujary, spevu a s Mikulášom na čele.  Ich zdravý duch utužený chladom a zimou bol tou správnou zárukou  možnosti podeliť sa s tým najcennejším. Do odberových kresiel  sa teda posadilo celkovo 35 milovníkov studenej vody  a zamestnanci kliniky prvýkrát odobrali krv aj „Mikulášovi“. Išlo o spontánnu akciu našich pravidelných dobrovoľných darcov krvi, ktorí si spolu so zamestnancami kliniky symbolicky  a na deň presne pripomenuli aj 25. výročie založenia Kliniky hematológie a transfúziológie v ÚVN SNP Ružomberok – FN.

To štvrťstoročie fungovania pracoviska bolo veľmi plodné a  klinika sa rozrástla na celoslovenskú pôsobnosť. Patrí sa len spomenúť „Doktrínu krvnej bezpečnosti štátu“, alebo zabezpečenie transfúznymi liekmi v  oblastiach spadajúcich pod Ministerstvo obrany SR a Ministerstvo zdravotníctva SR, ktoré stále rezonujú v aktuálnom dianí  a potrebách.

Celkovo na sv. Mikuláša prišlo krv darovať 41 dobrovoľných darcov krvi za čo im veľmi pekne ďakujeme.

 „Ďakujeme každému jednému darcovi krvi, ktorý sa rozhodne prísť a darovať „svoju kvapku života“. Krvi je málo, situácia nie je ideálna a s blížiacimi sa sviatkami počet odberov prirodzene klesá. Je pred nami náročné obdobie zimy a vianočných sviatkov, preto budeme veľmi radi ak prídete darovať. Urobiť tak môžete  dvakrát týždenne –  v utorok a štvrtok, „dodal MUDr. Jaromír Tupý, PhD., primár kliniky, jeden z členov ľadových medveďov.