Logo UVN

Mamičky sa už môžu objednávať na 3D/4D ultrazvuk

ÚVN SNP Ružomberok – FN zakúpila pre Gynekologicko-pôrodnícku kliniku nový 3D/4D ultrazvuk. Nový prístroj umožňuje posunúť diagnostiku z druhého trimestra tehotenstva –  do obdobia prvého trimestra.  Už v 11.-12. týždni tehotenstva tak lekári  vedia zhodnotiť základnú morfológia srdca a diagnostikovať niektoré vrodené poruchy plodu – ako je napríklad  Downov syndróm.  Nový ultrazvuk má oveľa vyššiu rozlišovaciu schopnosť a to, čo lekári mohli vidieť  v 20. -30. týždni tehotenstva, dokážu dnes diagnostikovať už v 12.-13. týždni.   

 „Vďaka novému ultrazvuku vieme včas oboznámiť matku s vrodenou poruchou plodu. Vieme mamičke povedať –  či je, alebo nie je zlučiteľná zo životom, či je to operovateľné a dávame tak matke možnosť sa rozhodnúť čo s tehotnosťou ďalej. Mamička sa môže rozhodnúť, či podstúpi prerušenie gravidity, alebo sa rozhodne donosiť bábätko. Ak sa rozhodne pre donosenie, vieme tento plod ďalej lepšie manažovať,“ hovorí prednosta Gynekologicko-pôrodníckej kliniky MUDr. Juraj Ondrejka, PhD.

Nový prístroj však nezobrazuje len povrch telíčka, ale dokáže vidieť aj takpovediac do vnútra. „Tento ultrazvuk už dokáže čiastočne sekvenovať na spôsob CT alebo MRI. Nedokáže si zosnímať celé telíčko, ale keď vidím oblasť, ktorá sa mi nezdá, viem si to do stroja uložiť a následne s tým ďalej pracovať. Stroj dokáže otáčať roviny, ale aj odfiltrovať isté časti,“ hovorí prednosta.

Veľký prínos nového prístroja vidia lekári aj v diagnostike gynekologických ochorení, ako sú napríklad nádory malej panvy.

„V diagnostike sa začína preferovať morfológia tumoru – presná sonograficky diagnostikovateľná štruktúra –  a to tento prístroj umožňuje,“ dodáva MUDr. Ondrejka.

Ultrazvuková technológia, ktorá nahradila 10-ročný prístroj, prináša pre budúcich rodičov okrem kvalitnej diagnostiky aj možnosť prvého 4D vizuálneho kontaktu s ešte nenarodeným dieťatkom. Cena USG záznamu je 49 eur.

 

Od dnes sa môžu pacientky  objednávať  na 3D/4D ultrazvuk, na tel. čísle 044/4382381. Vyšetrenie bude realizované na našej klinike každú stredu o 13:00 hod. Najvhodnejší čas na 3D/4D zobrazenie dieťatka je 20 – 30 týždeň tehotenstva.
 

 

V Ružomberku dňa 27.7.2021