Logo UVN

Očkovanie COVID-19 – zmeny od 28.4.2021 a očkovanie sprevádzajúcej osoby

Od 28. apríla 2021 sú spustené nové zmeny v registračnom formulári na očkovanie. Aktuálne je prístupná registrácia do Čakárne aj pre osoby s vekom od 16 rokov.

Vakcíny (zmeny platné od 28.4.2021):

– pre obyvateľov nad 60 rokov je určené očkovanie vakcínou od spoločností Pfizer a Moderna,

– pre obyvateľov od 18 do 59 rokov je určené očkovanie vakcínou od spoločnosti AstraZeneca,

– pre obyvateľov od 16 do 17 rokov je určené očkovanie vakcínou od spoločnosti Pfizer.

 

V zmysle novej vyhlášky, ktorá vstúpila do účinnosti od 1.5. 2021, je pridaná oprávnenosť na očkovanie niekoľkým vybraným skupinám osôb a medzi nich patria osoby nad 18 rokov, ktoré  sprevádzajú osobu vo veku 70 rokov a viac. Seniora môže na očkovanie sprevádzať len jedna osoba a týkať sa to len tých osôb nad 70 rokov, ktoré ešte nedostali prvú dávku vakcíny, teda nových registrácií. 

 Vakcinačné  centrum  je oprávnené  zaočkovať túto sprevádzajúcu  osobu aj  bez  toho, aby  bola zaregistrovaná do centrálneho registračného systému na očkovanie. Zaočkovanie sprevádzajúcej osoby je možné v prípade, ak sa sprevádzajúca osoba dostaví v rovnakom čase, ako očkovaná osoba s vekom 70 rokov a viac na prvé očkovanie. Sprevádzajúcej osobe a osobe  s vekom  70  rokov  a viac  bude následne  pridelený rovnaký termín na podanie druhej dávky vakcíny.

 

V Ružomberku dňa 1.5.2021