Logo UVN

ÚVN spustila očkovanie proti ochoreniu COVID-19

Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok – FN  začala v pondelok 11.1.2021 s očkovaním svojich zamestnancov proti ochoreniu COVID-19

„K dispozícii máme 3900 dávok vakcíny. Záujem o očkovanie prejavilo takmer 600 zamestnancov,“ uviedol riaditeľ nemocnice, brig. gen. MUDr. Vladimír Lengvarský, ktorý bol zároveň prvým zaočkovaným zamestnancom nemocnice.   

„V boji s COVID-19 je nevyhnutné zabezpečiť ochranu zdravia našich zdravotníkov tak, aby boli aj naďalej schopní poskytovať pomoc našim obyvateľom. Preto som veľmi rád, že s očkovaním už začala aj rezortná Ústredná vojenská nemocnica SNP v Ružomberku. Ďakujem našim zdravotníkom a celému personálu nemocnice za oddanú prácu a prajem veľa energie do ďalších dní,“ povedal minister obrany SR Jaroslav Naď.

Spolu s riaditeľom sa nechala medzi prvými zaočkovať aj prednostka Kliniky infektológie prof. MUDr. Anna Lesňáková, PhD. a prednosta Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny MUDr. Hamdan Hamdy Khalil Mohamed Khalil. 

Teší ma zodpovedný prístup našich spolupracovníkov, ktorí sú navyše, veľkou inšpiráciou pre ostatných.

Pre účely vakcinácie sú ÚVN SNP Ružomberok – FN vyhradené priestory na – 1. poschodí v budove riaditeľstva. Očkovanie širšej verejnosti, bude realizované v novom COVID-ovom pavilóne. 

Každému zamestnancovi, ktorý prejavil záujem o očkovanie, bude urobený test na protilátky. Ak u zamestnanca budú prítomné protilátky proti ochoreniu COVID-19, bude na jeho zvážení, či sa zaočkovať dá alebo nie. Zároveň pred samotnou vakcináciu bude každému zamestnancovi urobený aj antigénový test, ktorý nesmie byť starší ako 24 hodín –  týmto predídeme zaočkovaniu zamestnancov, ktorí sa nachádzajú v akútnej fáze ochorenia.  

V ružomberskej nemocnici je aktuálne hospitalizovaných 56 pacientov pozitívnych na ochorenie COVID-19 z toho 13 si vyžaduje napojenie na ÚPV. Nemocnica má pre COVID-ových pacientov k dispozícii 141 reprofilizovaných lôžok z toho 16 lôžok pre potreby ÚPV. 95 zamestnancov nemocnice je k dnešnému dňu pozitívnych na ochorenie COVID-19. Z takmer 1 500 zamestnancov k dnešnému dňu prekonalo ochorenie 489 osôb.