Logo UVN

Koronavírus v ÚVN – nepotvrdený

Do Ústrednej vojenskej nemocnice  SNP Ružomberok  – FN bola včera v popoludňajších hodinách privezená vozidlom záchrannej služby 33 ročná pacientka, letuška s podozrením na ochorenie spôsobené koronavírusom 2019-nCoV.

Pacientka  mala príznaky infekčného ochorenia s teplotou nad 38°C. Ešte pred príchodom sanitky rodina konzultovala zdravotný stav pacientky s infekčnou klinikou ÚVN. Keďže pacientka nemá pozitívnu cestovateľskú anamnézu, nenachádzala sa v poslednej dobe v oblasti s výskytom koronavírusu,  bolo jej odporučené domáce liečenie. I napriek tomu, rodina k pacientke privolala rýchlu záchrannú službu, ktorá ju priviezla do nemocnice.  

Doposiaľ dostupné výsledky   vyšetrení poukazujú na bakteriálne a nie na vírusové ochorenie, čo pri zohľadnení absencie cestovateľskej anamnézy v rizikovej oblasti, ako i posledného letu mimo inkubačné obdobie, prakticky vylučujú infekciu koronavírusom  2019-nCoV. Pacientke na základe tohto bola zrušená karanténa a bude prepustená do domáceho liečenia.

Dnes v predpoludňajších hodinách sa na ambulantné vyšetrenie na infektologickú kliniku ÚVN dostavili dvaja ďalší pacienti s pozitívnou cestovateľskou anamnézou. Ide o manželov, u ktorých boli odobraté vzorky krvi na vyšetrenie koronavírusu. Keďže sú na konci inkubačnej doby a nemajú príznaky akútneho ochorenia, na základe rozhodnutia lekára budú izolovaní v domácom prostredí.

Zároveň týmto prosíme pacientov, aby v období vírusových respiračných ochorení nepodliehali panike. Ak neboli v rizikovej oblasti, prípadne ak neboli v kontakte s niekým, kto sa mohol nakaziť koronavírusom, ide pravdepodobne o iné respiračné ochorenie.