Logo UVN

Mikulášska kvapka krvi

Mikulašska kvapka krvi , organizovaná  v rôznych prostrediach , na rôznych pracoviskách  Slovenska dorazila v piatok  6. decembra aj do ÚVN SNP Ružomberok-FN.  Mikuláš  nemocnici v ten deň nadelil 33 „darčekov “ v podobe dobrovoľných darcov krvi. 

Išlo už o tretí ročník akcie, ktorú  organizovala zdravotná poisťovňa Dôvera v spolupráci s Ústrednou vojenskou nemocnicou SNP Ružomberok – FN. Pre darcov bolo pripravených aj pár prekvapení, ktoré im spríjemnili chvíle pred aj po odbere.  

Každoročne počas vianočných sviatkov bojuje ÚVN SNP Ružomberok – FN s nedostatkom krvi. Pravidelní darcovia, z pochopiteľných dôvodov, trávia čas s rodinami, no potreba krvi je rovnaká, ako v iných mesiacoch. Okrem toho je v regióne množstvo turistov a pribúda tak aj počet zranení súvisiacich so začiatkom lyžiarskej sezóny. 

        “ Aktuálne denne podávame na klinických pracoviskách aj  desiatky jednotiek  krvi, teda  aj desiatky darcov sa  denne zaslúžili , že na rôznych pracoviskách ľudia prežili úrazy, život ohrozujúce stavy, absolvovali závažné operácie s nutnosťou náhrady krvi“, dodáva MUDr. Juraj Mitura, prednosta Kliniky hematológie a transfuziológie.