Logo UVN

Svetový deň hepatitídy 2023: Jeden život, jedna pečeň

Svetový deň hepatitídy sa každoročne oslavuje 28. júla, na narodeniny Dr. Barucha Blumberga, ktorý objavil vírus hepatitídy B, aby sa tak každoročne zvýšilo povedomie o „tomto tichom zabijakovi“. Tento rok nesie kampaň heslo: „Jeden život, jedna pečeň“. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa odhaduje, že 15 miliónov ľudí v európskom regióne WHO žije s chronickou hepatitídou B a 14 miliónov s hepatitídou C. Väčšina z nich však netuší, že sú infikovaní a tak naďalej prenášajú tento vírus.

Vírusová hepatitída je zápalové ochorenie pečene spôsobené toxickými látkami alebo vírusmi (väčšina prípadov), pri ktorom dochádza k poškodeniu alebo až k zániku pečeňových buniek. K dnešnému dňu bolo identifikovaných 5 vírusov spôsobujúcich cielenú infekciu a zápal pečene. Výskyt hepatitídy je sporadický, v niektorých prípadoch môže ísť aj o akútnu hepatitídu. Niektorým typom hepatitídy sa však dá predchádzať očkovaním .

Vírusová hepatitída A (VHA) sa nazýva aj chorobou špinavých rúk, pretože k prenosu dochádza najčastejšie nedostatočnou osobnou hygienou alebo potravinami a vodou znečistenými fekáliami. „Zvyčajne má mierny priebeh, príznaky odznievajú samy. Vzácne môže spôsobiť vážne pečeňové ochorenie, ale neprechádza do chronického štádia,“ povedala prednostka Kliniky infektológie – prof. MUDr. Lesňáková, PhD. Závažnejšou je VHB. Ako ozrejmila prednostka prof. MUDr. Lesňáková, PhD.:„Prenáša sa krvou, pohlavným stykom, zdieľaním injekčnej striekačky, slinami alebo aj z matky na dieťa. Aj napriek tomu, že ide o závažnejší typ, okolo 95 % nakazených pacientov sa infekcie zbaví a získa celoživotnú imunitu. Avšak chronická infekcia zvyšuje riziko cirhózy a rakoviny pečene,“ dodala prof. MUDr. Lesňáková, PhD.

Potom je tu Vírusová hepatitída C – (VHC), ktorá sa prenáša rovnako ako VHB. „ Priebeh je už horší, až u 90 % nakazených ide o chronickú infekciu. Počas 20 rokov sa u 1/3 pacientov vyvíja cirhóza. Každý 20. z nich má rakovinu pečene“, povedala prof. MUDr. Lesňáková, PhD.  Práve VHC je tretí najčastejší dôvod spôsobujúci ochorenia pečene na Slovensku. Aj VHD sa prenáša rovnako, no ide o neúplný vírus – vyskytuje sa iba v prítomnosti VHB. „U 80 % osôb s chronickou infekciou sa rozvinie cirhóza. No na Slovensku zatiaľ nebol diagnostikovaný žiadny prípad,“ doplnila prof. MUDr. Lesňáková, PhD. 

Vírusová hepatitída E (VHE) je podobná s VHA, ale môže spôsobiť zväčšenie pečene, neprechádza do chronickej hepatitídy a nie je spojená s rakovinou pečene, ale u tehotných žien môže spôsobiť závažné pečeňové ochorenie až smrť. „Za posledné dva mesiace sme mali hospitalizovanú jednu pacientku s VHA a jednu pacientku s VHE. V ambulancii pri klinike infektológie však bolo zistená VHC u 8 pacientov. Minulý rok bolo u nás kvôli hepatitíde hospitalizovaných 8 pacientov, tento rok ich bolo doposiaľ  9“, informovala na záver prof. MUDr. Lesňáková, PhD.

 

V Ružomberku dňa 28.07.2023