Logo UVN

Robotický systém Versius – Laparoskopia 21.storočia

Nová investícia v podobe robotického systému Versius zaistila pacientom i lekárom ÚVN prístup k modernému riešeniu operácií. Vďaka tejto technológii získali lekári flexibilitu pri plánovaní plne robotických zákrokov či integrácii laparoskopických prístrojov. Versius navyše zabezpečuje jednoduchú verbálnu i neverbálnu komunikáciu medzi chirurgom a jeho tímom, čo je základom úspešnej operačnej sály.

Robotický systém Versius nenarušuje žiadne pracovné postupy, preto sa hodí na každú operačnú sálu. V ÚVN ho aktívne využívajú chirurgovia od začiatku februára 2023. „Roboticky asistované výkony prinášajú lepšiu prehľadnosť pri disekcii a separácií tkaniva, lepšiu kontrolu krvácania, jemnejšie pohyby pri najdelikátnejších častiach výkonov, akým je napr. chirurgické šitie a v neposlednom rade tento systém umožňuje operovať s extrémnou presnosťou na veľmi malom priestore,“ uviedol primár Centrálnych operačných sál MUDr. Andrej Skvašík, MBA.

Robotická chirurgia je určená na výkony, ktoré prebiehajú v anatomicky obmedzenom priestore a vyžadujú si precízne pohyby. Pre pacientov to znamená znížené krvácanie, zmiernenie bolesti, minimalizované riziko infekcie a rýchlejšiu rehabilitáciu po operácii. Vedecké články navyše potvrdzujú, že mierou operačných a pooperačných komplikácií či iných parametrov, je táto metóda rovnocenná laparoskopii, v niektorých bodoch dokonca lepšia. Ďalšou dôležitou výhodou je schopnosť robota detekovať odpor, kedy dokáže prispôsobiť svoju silu bez zásahu lekára.

Doposiaľ bol systém Versius v našej nemocnici využitý napríklad pri operáciách žlčníka, slabinových prietrží, hernií prednej brušnej steny a resekčných operáciách hrubého čreva a konečníka pre malígne ochorenia,“ dodal MUDr. Andrej Skvašík, MBA. Konfigurácia samotného systému trvá v priemere 15 minút. Priemer otvoru, cez ktorý operačný lekár získa prístup do vnútra tela pacienta predstavuje približne veľkosť hrášku. „Zakúpenie a pravidelné používanie tohto prístroja považujeme za zásadný krok vpred v operatíve, a to nielen pre všeobecnú chirurgiu, ale aj pre jednotlivé subšpecializácie,“ uzavrel prednosta chirurgickej kliniky MUDr. Duffek, PhD.

Versius bol navrhnutý tak, aby znížil náklady a zároveň poskytoval vysoko kvalitnú starostlivosť o pacientov. V súčasnosti sú v našej nemocnici zaškolené dva chirurgické tímy – štyria atestovaní chirurgovia a štyri inštrumentárky. Po rozšírení spektra výkonov a zaškolení ďalších tímov sa táto metóda stane stabilnou súčasťou operatívy v ÚVN.

V Ružomberku dňa 13.06. 2023