Logo UVN

Ústredná vojenská nemocnica poskytne pacientom ešte lepšiu starostlivosť vďaka rekonštrukcii aj novým špičkovým zariadeniam

 

Minister obrany SR Jaroslav Naď dnes spolu s riaditeľom Ústrednej vojenskej nemocnice SNP Ružomberok – FN  Robertom Rusnákom predstavili novinky, ktoré pomôžu výrazným spôsobom zlepšiť kvalitu poskytovanej zdravotnej starosti v ružomberskej nemocnici a zároveň prinesú významnú úsporu finančných prostriedkov. Spolu s nimi dnes navštívil priestory vojenskej nemocnice aj jej bývalý riaditeľ, dnes minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský.  

Spoločne navštívili oddelenie gastroenterológie, ktoré prešlo v priebehu niekoľkých mesiacov kompletnou rekonštrukciou v hodnote 598 000 eur. Po otvorení zrekonštruovaných priestorov pre špecializované ambulancie Kliniky vnútorného lekárstva začiatkom tohto roka, tak ide o ďalšiu významnú modernizáciu priestorov kliniky.  V rámci rekonštrukcie bola zabudovaná nová vzduchotechnika, rozvody medicinálneho kyslíka a  germicídne žiariče.  Zároveň sa rozšírili skladovacie kapacity pre flexibilné endoskopy. Rozšíril sa aj počet vyšetrovacích miestností o tzv. urgentnú zákrokovú vyšetrovaciu miestnosť, ktorá bude slúžiť pre akútne stavy. Na oddelení pribudli tiež tzv. dospávacie lôžka pre pacientov  po zákrokoch, ako aj moderná miestnosť na podávanie biologickej liečby. Kompletne sa zmodernizovalo  ERCP pracovisko, ktoré bude po nainštalovaní najmodernejšej endoskopickej veže patriť medzi najlepšie vybavené pracoviská na Slovensku.  

Ďalšou pozitívnou správou z ÚVN je nová automatizovaná nemocničná práčovňa v hodnote 1 227 000 eur, ktorá zvládne vyprať až 1 200 kilogramov bielizne denne. Pranie bielizne vo vlastnej réžii pritom znamená pre nemocnicu významnú úsporu financií. „Nielen v rámci ÚVN, ale celkovo v rámci rezortu obrany hľadáme tie najefektívnejšie riešenia s ohľadom na financie a kvalitu. Nová práčovňa je toho skvelým príkladom – kým v minulosti nemocnica zabezpečovala pranie dodávateľskou formou  cez externú firmu, pričom cena sa pohybovala na úrovni 1,94 eur za kilogram bielizne, vo vlastnej réžii je nemocnica schopná prať za cenu 0,93 eur za kilogram. Z pôvodných mesačných nákladov 50 000 eur sa tak sumy za pranie znížia na 20 000 eur. Ročne tak ušetrí približne 360 000 eur,“ priblížil minister obrany J. Naď.

Ako doplnil, vďaka novému pracovisku vytvorila ÚVN SNP Ružomberok, ako najväčší zamestnávateľ v regióne, ďalších 11 pracovných miest.  K dnešnému dňu nemocnica zamestnáva 1700 zamestnancov a 42 profesionálnych vojakov. 

Pre pacientov ÚVN bude už v najbližších mesiacoch k dispozícii aj najmodernejší chirurgický robotický systém novej generácie, ktorý nemocnica zakúpila v hodnote 1 957 000 eur .„Systém je určený na presné ovládanie chirurgických nástrojov počas laparoskopických chirurgických zákrokov a je vhodný pre celý rad rôznych špecializácií  –  urológia, gynekológia, všeobecná chirurgia či hrudná chirurgia,“ dodal riaditeľ ÚVN SNP Ružomberok – FN Robert Rusnák. Aktuálne prebieha príprava budúcich operátorov, ktorí budú robota obsluhovať.

Robotický systém pozostáva z konzoly pre chirurga, vizualizačnej jednotky a až troch prístrojových jednotiek pri lôžku, ku ktorým možno pripojiť celý rad chirurgických nástrojov na zápästí. Prirodzené ovládanie nástrojov a 3D videnie v plnom HD rozlíšení pomáha zlepšiť zručnosť, presnosť a kontrolu chirurga v oblasti brucha a panvy. Nový systém prináša veľa výhod aj pre samotných pacientov – skracuje dĺžku operačného výkonu a je menej invazívny, čo prispieva k rýchlejšej rekonvalescencii po zákroku. Nový modulárny a prenosný robotický systém bude zároveň plne a flexibilne využiteľný aj pre potreby OS SR.

       Riaditeľ ÚVN SNP Ružomberok – FN Robert Rusnák v súvislosti s úspešne ukončenými, ale tiež prebiehajúcimi a plánovanými projektami poďakoval vedeniu rezortu obrany za podporu rozvoja nemocnice a zároveň zabezpečovania kvalitnej zdravotníckej techniky a moderného prostredia pre personál. Informoval tiež o prípravných prácach pred spustením komplexnej rekonštrukcie a modernizácie chirurgického pavilónu, ktorý postihol požiar. Spolu s ministrom predpokladajú začatie rekonštrukčných prác už na jeseň. Súbežne prebiehajú v nemocnici aj ďalšie rekonštrukčné práce, napríklad na Klinike infektológie či v Ústave patologickej anatómie.