Logo UVN

Poliklinika ministerstva obrany bude vďaka novému prístroju realizovať komplexnú diagnostiku zraku vojakov aj civilných pacientov

Letecko-lekárske centrum s poliklinikou MO SR Sliač získalo vďaka podpore Nadačného fondu Mobis pri Nadácii Pontis rohovkový topograf, ktorý bude súčasťou prístrojového vybavenia na očnej ambulancii. Nový prístroj umožní lekárom rýchlejšie realizovať komplexnú diagnostiku zraku a ochorení oka bez nutnosti odosielať klientov na ďalšie špecializované pracovisko.

Rohovkový topograf dokáže vytvoriť  presnú mapu predného povrchu oka. Na rohovke oka zmeria viac ako 6000 bodov s presnosťou na stotinu dioptrie. Okrem merania rohovky je topograf vybavený špeciálnym softwarom na analýzu slzného filmu a diagnostiku suchého oka. Dokáže vytvoriť mapu rozpadu slzného filmu. Navyše je vybavený infračervenou kamerou, ktorá mapuje žliazky v hornom a dolnom viečku (Meibomské žliazky).

Zariadenie je vybavené aj špeciálnym softwarom na virtuálnu aplikáciu tvrdých (RGP) kontaktných šošoviek, pričom v databáze má niekoľko tisíc typov kontaktných šošoviek. Lekárom uľahčuje prácu pri aplikácii tvrdých kontaktných šošoviek, sklerálnych a hybridných kontakných šošoviek.

V neposlednom rade dokáže odhaliť včasné príznaky ochorení ako keratokónus (zlé zakrivenie rohovky) či pelucídna marginálna degenerácia (zriedkavá forma progresívneho periférneho stenčovania rohovky).

 V Ružomberku 05.10.2021