Logo UVN

Darcovia prichádzali z rôznych kútov Slovenska

Z toho viac ako polovica boli prvodarcovia krvi. Vo štvrtok sa zasa dostavilo 73 ľudí, a v piatok, teda dnes prišlo do tejto chvíle vzácnu tekutinu darovať 32 ľudí.

Spolu teda od mediálnej výzvy zaznamenali 154 darovaní, 154 hrdinov, ktorí pomohli nemocnici v stave akútneho nedostatku krvi. Darcovia prichádzali predovšetkým z okresu Ružomberok, taktiež z celého Žilinského kraja, ale dokonca i z rôznych kútov celého Slovenska.

Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok – FN a kolektív ústavu hematológie a transfuziológie úprimne a zo srdca ďakuje každému. Len pre zaujímavosť, aj vďaka týmto darcom krvi Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok – FN bez akýchkoľvek problémov zabezpečila chod bežných operácií a dokonca v stredu použila túto krv pri záchrane novorodenca.

Darovanie krvi.

Je mimoriadne dôležité povedať, že darcovstvo krvi je presne to isté ako darovanie ľudského orgánu. Krv totiž nie je tekutina, ale tkanivo, teda taktiež orgán, ale v tekutej podobe. Len pre príklad, resp. porovnanie, darca krvi teda vykonal to isté, ako darca orgánu napr. pri ťažkej dopravnej nehode. Aj týmto spôsobom sa tak teda dá zachrániť život.

Paradoxom je však fakt, že len 10% populácie v našej krajine nemôže zo zdravotných dôvodov krv darovať, avšak len približne 10% ľudí reálne krv daruje.