Logo UVN

Kontakty

MUDr. Juraj Ondrejka, PhD.

prednosta kliniky

+421 44 438 2370

MUDr. Milan Puskeiler

primár kliniky

+421 44 438 2371

Mgr. Libuše Kerekešová dipl. p. a.

vedúca pôrodná asistentka

+421 44 438 2372

Miriama Mäsiarová a Mgr. Martina Ledajová

kancelária

(neobjednávanie pacientov)

+421 44 438 2381 / fax +421 44 4382393

Gynekologicko-pôrodnícka klinika

ústavná pohotovostná služba

+421 44 438 2376

Základné informácie

O NÁS:

Gynekologicko-pôrodnícka klinika ÚVN SNP – FN v Ružomberku vznikla v roku 1948 ako jedno z kmeňových oddelení vtedy vzniknutej Nemocnice s Poliklinikou. V súčasnosti disponuje kapacitou 15 lôžok na gynekologickom oddelení,15 lôžok na pôrodníckom oddelení a 3 lôžkami na JIS. O zabezpečenie zdravotnej starostlivosti sa stará 55 zamestnancov.
Gynekologicko-pôrodnícka klinika zabezpečuje zdravotnú starostlivosť v oblasti gynekológie a pôrodníctva. V posledných rokoch došlo k vzostupu najmä laparoskopických operačných techník.

Na našej klinike je vďaka prítomnosti anesteziológa 24 hodinová možnosť bezbolestného pôrodu v epidurálnej analgéze a našim pacientkam počas pôrodu ponúkame aj inhalačnú analgéziu – Entonox.

Venujeme sa tiež detskej gynekológii, ktorú zabezpečuje lekár s atestáciou z detskej gynekológie.
Umožňujeme aj USG vyšetrenie lekárom s atestáciou v odbore ultrazvuk v gynekológii-pôrodníctve /v celej SR celkom 29 lekárov/.
V indikovaných prípadoch v spolupráci s rádiologickým pracoviskom umožňujeme liečbu myómov prostredníctvom embolizácie tepien maternice.

Klinika je výukovou základňou študentov Katolíckej univerzity Fakulty ošetrovateľstva a urgentnej zdravotnej starostlivosti, ako aj Strednej zdravotníckej školy v Ružomberku, ale aj študentov lekárskych fakúlt.
Na našej klinike umožňujeme pacientkám a rodičkám bezplatný prístup do internetovej siete.

Návštevné hodiny: 

NÁVŠTEVNÉ HODINY

 

Na lôžkovom oddelení prebiehajú návštevy prednostne v jedálni oddelenia – 

od pondelka do nedele od 13:00 do 18:00 hodín.

Vzhľadom na oslabenú imunitu pacientiek po pôrode, operácii, či inom zákroku, vrátane novorodencov, je vstup na oddelenie možný iba pre osoby bez klinických príznakov ochorení a po dezinfekcii rúk pri vstupe na oddelenie.

 

Platí od: 02.01.2024

 

Kontakty: TU

Webová stránka kliniky: www.porgynrk.sk

Gynekológia

Klinika poskytuje komplexnú gynekologicko-pôrodnícku starostlivosť. V operačnej liečbe gynekologických ochorení sa zameriavame na miniinvazívne endoskopické techniky, ktoré predstavujú 85 percent operačných výkonov. V poslednom období vykazujeme viac ako 65 percentný podiel vaginálnych hysterektómií, teda operačného odstránenia chorobne zmenenej maternice cez pošvu bez rezu na brušnej stene pacientky. Operačné odstránenie myómu maternice laparoskopickou technikou na našom pracovisku predstavuje až 95 percent. Rozsiahle spektrum gynekologických výkonov realizujeme v rámci jednodňovej chirurgie.

Vybavenie izieb
Všetky izby majú štandardné vybavenie – lôžko, nočný stolík, skrinka na osobné veci, stôl + stoličky, TV prijímač, umývadlo. Sprchy + WC sú spoločné na chodbe. Niektoré  izby majú vlastné sprchy.  Ako návštevná miestnosť sa využíva jedáleň na oddelení. Návštevy na izbách sú zakázané z hygienických a etických dôvodov ( s výnimkou nadštandardnej izby, kde platí osobitný režim).

So sebou si prineste:

 • doklady (občiansky preukaz, preukaz poistenca, tehotenský preukaz, výsledky absolvovaných vyšetrení)
 • župan podľa uváženia, šľapky do sprchy, uterák, vložky, toaletný papier, veci na osobnú hygienu (šampón, mydlo,…), nabíjačka na mobilný telefón
 • nočná košeľa, prípadne pyžamo, prezúvky (prinesú si aj pacientky prijaté na ambulantný výkon)

3D/4D ultrazvuk

ÚVN SNP Ružomberok – FN zakúpila pre Gynekologicko-pôrodnícku kliniku nový 3D/4D ultrazvuk. Nový prístroj umožňuje posunúť diagnostiku z druhého trimestra tehotenstva –  do obdobia prvého trimestra.  Už v 11.-12. týždni tehotenstva tak lekári  vedia zhodnotiť základnú morfológia srdca a diagnostikovať niektoré vrodené poruchy plodu – ako je napríklad  Downov syndróm.  Nový ultrazvuk má oveľa vyššiu rozlišovaciu schopnosť a to, čo lekári mohli vidieť  v 20. -30. týždni tehotenstva, dokážu dnes diagnostikovať už v 12.-13. týždni.   

 „Vďaka novému ultrazvuku vieme včas oboznámiť matku s vrodenou poruchou plodu. Vieme mamičke povedať –  či je, alebo nie je zlučiteľná zo životom, či je to operovateľné a dávame tak matke možnosť sa rozhodnúť čo s tehotnosťou ďalej. Mamička sa môže rozhodnúť, či podstúpi prerušenie gravidity, alebo sa rozhodne donosiť bábätko. Ak sa rozhodne pre donosenie, vieme tento plod ďalej lepšie manažovať,“ hovorí prednosta Gynekologicko-pôrodníckej kliniky MUDr. Juraj Ondrejka, PhD.

Nový prístroj však nezobrazuje len povrch telíčka, ale dokáže vidieť aj takpovediac do vnútra. „Tento ultrazvuk už dokáže čiastočne sekvenovať na spôsob CT alebo MRI. Nedokáže si zosnímať celé telíčko, ale keď vidím oblasť, ktorá sa mi nezdá, viem si to do stroja uložiť a následne s tým ďalej pracovať. Stroj dokáže otáčať roviny, ale aj odfiltrovať isté časti,“ hovorí prednosta.

Veľký prínos nového prístroja vidia lekári aj v diagnostike gynekologických ochorení, ako sú napríklad nádory malej panvy.

„V diagnostike sa začína preferovať morfológia tumoru – presná sonograficky diagnostikovateľná štruktúra –  a to tento prístroj umožňuje,“ dodáva MUDr. Ondrejka.

Ultrazvuková technológia, ktorá nahradila 10-ročný prístroj, prináša pre budúcich rodičov okrem kvalitnej diagnostiky aj možnosť prvého 4D vizuálneho kontaktu s ešte nenarodeným dieťatkom. Cena USG záznamu je 49 eur.

 

Od dnes sa môžu pacientky  objednávať  na 3D/4D ultrazvuk, na tel. čísle 044/4382381. Vyšetrenie bude realizované na našej klinike každú stredu o 13:00 hod. Najvhodnejší čas na 3D/4D zobrazenie dieťatka je 20 – 30 týždeň tehotenstva.
 

 

V Ružomberku dňa 27.7.2021

Pôrodnica

Na našom pôrodníckom oddelení majú rodičky k dispozícii moderné pôrodnícke kreslá, ktoré vďaka elektronickému ovládaniu jemnej hydrauliky dokážu prispôsobiť polohu každej rodičke. Takto môžeme každej mamičke prispôsobiť polohu pôrodného kresla podľa potreby, na zabezpečenie čo najväčšieho pohodlia počas pôrodu.

Na našom pôrodníckom oddelení poskytujeme rodičkám aj možnosť odberu pupočníkovej krvi priamo pri pôrode dieťatka. Pupočníková krv môže byť v budúcnosti použitá pri liečbe niektorých neskorších ochorení dieťatka. Odber pupočníkovej krvi realizujeme po dohode so spoločnosťou ponúkajúcou tieto služby, u ktorej si tento odber môže mamička objednať.

Pre zvýšenie komfortu na pôrodnej sále využívame v spolupráci s klinikou anesteziológie a intenzívnej medicíny možnosť podania epidurálnej analgézie počas pôrodu 24 hodín denne (po splnení určitých medicínskoprávnych podmienok). Ponúkame inhaláciu Entonoxu – analgetického plynu na utlmenie pôrodných bolestí. Ďalej ponúkame možnosť bylinnéj náparky – párne sedacie kúpele, ktoré pomáhajú naštartovať kontrakcie, upokojiť psychiku rodičky, zmierniť bolesti a pod. Viac o bylinnej náparke si môžete prečítať TU.

Rovnako máme k dispozícii špeciálne pomôcky slúžiace na predpôrodnú relaxáciu rodičky, napríklad fitlopty. Ponúkame možnosť účasti otca dieťatka, či blízkej osoby, pri pôrode v ktorúkoľvek hodinu pôrodu.

 
Každú poslednú stredu v mesiaci o 13:00 hodine na našej klinike organizujeme Stretnutia na pôrodnici.
– počet účastníkov stretnutia  nie je obmedzený
– nieje potrebné sa vopred zahlasovať
– účastníci stretnutí  sa zhromaždujú pred Gyn.pôr. klinikou na 2. poschodí  pri výťahu.
 
 
Naďalej platí:
 
– dodržiavať správnú hygienu rúk.

Pôrodnícke oddelenie:

 • 1 štvorlôžková izba pre mamičky čakajúce na pôrod (bez rooming-in),
 • 3 dvojlôžkové izby, 1 trojlôžková izba, 1 jednolôžková izba,
 • 1 nadštandardná izba (jednolôžková, samostatné sociálne zariadenie, možnosť návštev na izbe), spoplatnená sumou 20€/noc.

Vybavenie izieb
Lôžko, nočný stolík, skrinka na osobné veci, stôl + stoličky, postieľka pre novorodenca, prebaľovací pult, vanička, umývadlo.

Na všetkých izbách funguje systém 24 hod. roomig-in (dieťatko môže mať mamička stále pri sebe). Sprchy + WC sú spoločné na chodbe. Niektoré  izby majú vlastné sprchy.

Ako návštevná miestnosť sa využíva jedáleň na oddelení. Návštevy na izbách sú zakázané z hygienických a etických dôvodov ( s výnimkou nadštandardnej izby, kde platí osobitný režim).

Pôrodná sála:

 • 3 pôrodné boxy oddelené stenou z nepriehľadného skla, prijímacia vyšetrovňa, sprcha + WC, miestnosť pre sestry,
 • možnosť využívať fitlopty, relaxačný vak, teplú sprchu počas I. doby pôrodnej,
 • samotný pôrod (II. Doba pôrodná) prebieha na polohovateľnom pôrodnom kresle, na ktorom mamička ostáva ešte 2 hodiny po pôrode. Následne je prevezená na izbu.

Na príjem si so sebou prineste

 • doklady: (občiansky preukaz, preukaz poistenca, tehotenský preukaz, výsledky absolvovaných vyšetrení, kópiu sobášneho listu, resp. dohodu o priezvisku dieťaťa v prípade, že pár nie je zosobášený a prajú si pre dieťa priezvisko po otcovi),
 • pre novorodenca: Jednorázové plienky, vlhčené jednorázové utierky. Veci na cestu domov (oblečenie, autosedačka) stačí doniesť v deň prepustenia,
 • pre seba nočná košeľa (na dojčenie, 2ks), župan, prezúvky + šľapky do sprchy, uterák (2ks), nohavičky (najlepšie sú jednorázové sieťkové – kúpite v zdrav. potrebách), vložky (minim.2 bal., najlepšie pôrodnícke – kúpite v zdrav. potrebách, určite nie samostatne balené s krídelkami), toaletný papier, veci na osobnú hygienu (šampón, mydlo,…), nabíjačka na mobilný telefón.

Príjem prebieha v pracovných dňoch od 7,00 do 15,30 v prijímacej ambulancii kliniky (na prízemí). Od 15,30 a cez víkend sa prijíma priamo na pôrodnej sále (výťahom na 2.poschodie a zazvoniť).

Pupočníková krv

Pri pôrode nastáva jedinečná možnosť uchovať vzácne kmeňové bunky. Nachádzajú sa v pupočníkovej krvi, tkanive pupočníka aj placenty a ich odber je bezbolestný a bezpečný pre Vaše bábätko i pre Vás. Tieto kmeňové bunky sú odobraté na začiatku života, sú nezaťažené ochorením, liečbou či procesom starnutia. V takejto kvalite sú k dispozícii iba raz, práve pri narodení dieťaťa.

Mladé vitálne kmeňové bunky z pupočníkovej krvi dokážu obnoviť krvotvorbu a dnes sa využívajú na liečbu niekoľko desiatok ochorení, najmä onkologických a hematologických. V posledných rokoch sa ukazujú aj ako reálna cesta pomoci malým pacientom s neurologickými poškodeniami. Vo svete prebieha viacero štúdií s podaním kmeňových buniek z vlastnej pupočníkovej krvi pri rôznych neurologických poškodeniach ako detská mozgová obrna, autizmus, traumatické poškodenia mozgu a chrbtice, hypoxicko-ischemickej encefalopatia a iné.
Súčasná liečba a prebiehajúce klinické štúdie, ktoré využívajú kmeňové bunky získané pri pôrode – z pupočníkovej krvi, tkaniva pupočníka a placenty. (http://cordbloodcenter.sk/pupocnikova-krv-a-tkanivo/prebiehajuce-klinicke-studie/)

Klinická štúdia na liečbu detskej mozgovej obrny s využitím kmeňových buniek z vlastnej pupočníkovej krvi prebieha aj na Slovensku. Liečené sú deti, ktoré majú uchovanú pupočníkovú krv v banke pupočníkovej krvi Cord Blood Center. Tá zároveň financuje všetky náklady na liečbu. Príbeh Andrejka, ktorý liečbu v rámci klinickej štúdie absolvoval. (http://cordbloodcenter.sk/statocny-andrejko/)

Slovenská banka pupočníkovej krvi Cord Blood Center
 • Je súčasťou druhej najväčšej banky pupočníkovej krvi v Európe Cord Blood Center Group, do ktorej patrí aj CEPTRA (pod týmto názvom pôsobila na Slovensku do roku 2012).
 • Na Slovensku pôsobí už od roku 1997 a má dlhodobú spoluprácu so všetkými pôrodnicami a so Slovenskou gynekologicko-pôrodníckou spoločnosťou.
 • Kmeňové bunky spracované v jej laboratóriách sú akceptované v transplantačných centrách po celom svete. Zoznam ochorení, na liečbu ktorých bola vydaná pupočníková krv skupiny uchovaná v Cord Blood Center Group. (http://cordbloodcenter.sk/pupocnikova-krv-a-tkanivo/pupocnikova-krv-vydana-skupinou-cord-blood-center/)
 • Odobratá pupočníková krv a tkanivo bunky sú spracované a skladované na Slovensku.
 • Možnosť uchovať kmeňové bunky aj na splátky bez navýšenia ceny.
Okrem klinickej štúdie na liečbu detskej mozgovej obrny svojim klientom ponuka podporné programy

Program podporypodpory – vyhľadanie vhodného transplantačného pracoviska vo svete. Vzťahuje sa na diagnózy štandardne liečené vlastnou pupočníkovou krvou. Súčasťou je aj odborná konzultácia, úhrada nákladov na transplantáciu a úhrada osobných výdavkov rodiny spojených s touto liečbou.

Pomocná ruka – v rámci programu Cord Blood Center umožnil už viacerým deťom s uchovanou pupočníkovou krvou liečbu v prestížnej nemocnici Duke University v USA. Príbeh Nelly http://cordbloodcenter.sk/pribeh-nelly-vadovicovej-unikatna-liecba-detskej-mozgovej-obrny-kmenovymi-bunkami-z-vlastnej-pupocnikovej-krvi/

Indikované súrodenecké odbery – Ak je v rodine choré dieťa, ktoré má byť liečené krvotvornými kmeňovými bunkami, a čakáte ďalšie bábätko, odber pupočníkovej krvi Vám Cord Blood Center umožní bezplatne. Súrodenci môžu byť najvhodnejšími darcami kmeňových buniek pri vrodených poruchách krvotvorby alebo pri zhubných ochoreniach dieťaťa. Do programu je potrebné sa vopred registrovať na bezplatnej infolinke.

Ako postupovať ak ste sa rozhodli uchovať kmeňové bunky svojho dieťaťa.
http://cordbloodcenter.sk/sluzby-a-ceny/7-krokov-k-odberu/

Viac na www.cordbloodcenter.sk alebo bezplatnej infolinke 0800 11 12 33. Na infolinke získate aj odborné poradenstvo.

Pôrodné plány

Akceptujeme pôrodné plány po osobnej konzultácii s prednostom našej kliniky a primárkou neonatologického oddelenia. Odpoveďou gynekologicko-pôrodníckej kliniky na individuálne pôrodné plány, po vyššie spomínanej konzultácii, je nasledovný text:

Pôrodný plán / pôrodné priania /.
Pôrodný plán, eventuálne pôrodné priania, novinku posledných rokov, Gynekologicko-pôrodnícka klinika ÚVN SNP – FN v Ružomberku uznáva. Ale skôr ho uznávame ako výber z možností, ktoré naše pracovisko poskytuje. Neuznávame nezmyselnosti kolidujúce s bezpečným pôrodom a bezpečným ošetrením novorodenca.
Pôrodný plán nie je záväzný pri odchylne a patologicky bežiacom pôrode.

Aj naša pôrodnica má snahu postupovať podľa najnovších poznatkov medicíny, ale podľa možností, ktoré sú niekedy limitujúce, môžu byť niektoré pôrodnícke postupy modifikované. To je dôvod, aby boli, všeobecne vzory pôrodných plánov, uvádzané na rôznych internetových stránkach, alebo individuálne priania rodičiek, prediskutované v dostatočnom predstihu pred pôrodom. 

Individuálny pôrodný plán je potrebné vypracovať písomne a v dostatočnom predstihu pred pôrodom v každom prípade osobne konzultovať s primárom eventuálne s prednostom Gynekologicko-pôrodníckej kliniky ÚVN -FN Ružomberok./ uprednostňujeme mailovú komunikáciu , k platnosti je potrebný obojstranný súhlas/


Kontaktné adresy pre konzultáciu pôrodníckej časti pôrodného plánu:

1./ MUDr. Juraj Ondrejka,PhD. , prednosta Gynekologicko-pôrodníckej kliniky ÚVN-FN Ružomberok, Považská 2, 034 26 Ružomberok, tel: 044/4382370,
mail: ondrejkaj@uvn.sk

2./ MUDr. Milan Puskeiler primár Gynekologicko-pôrodníckej kliniky ÚVN-FN Ružomberok, Považská 2, 034 26 Ružomberok, tel: 044/4382371,
mail: puskeilerm@uvn.sk

Kontaktná adresa pre konzultáciu novorodeneckej časti pôrodného plánu:

1./ MUDr. Elena Nemcová, primár Neonatologického oddelenia ÚVN – FN Ružomberok, Považská 2, 034 26 Ružomberok, tel: 044/4382334,
mail: nemcovael@uvn.sk

Pôrodná sála je nadštandardne vybavená. Šestonedelie má izby rooming-in.
Nadštandartná izba na oddelení šestonedelia.

Prítomnosť otca pri pôrode.

Epidurálna analgézia  – stála 24-hodinová služba lekára anesteziológa.

Položenie dieťatka na brucho matky bezprostredne po pôrode.

Prvé priloženie dieťatka k prsníku bezprostredne po pôrode.

Pre informáciu uvádzame možnosti voľby podmienok priebehu fyziologicky bežiaceho pôrodu na našom pracovisku:

Pôrodná epidurálna analgézia (PEDA)

Prosíme všetky rodičky, ktoré plánujú, alebo vyžadujú pôrod v pôrodníckej epidurálnej analgézii (PEDA), aby absolvovali, s predstihom 1-2 týždne pred termínom pôrodu, pohovor s anestéziológom, za účelom poučenia o PEDA (indikáciách, kontraindikáciách, technike a spôsobe PEDA, ako aj poučenia a podpísania informovaného súhlasu s PEDA). Pre potrebu PEDA je vhodné, aby rodičky mali vyšetrený krvný obraz a hemokoagulačné parametre (Quick, APTT, fbg). Pohovor s anestéziológom je možné absolvovať v anestéziologickej ambulancii ÚVN-SNP ul. Generála Vesela 21 v pracovných dňoch, alebo aj na pracovisku Gyn.-Pôrodníckej Kliniky ÚVN-SNP Ružomberok, FN na Považskej ulici so službukonajúcim anestéziológom, v pondelok – piatok v popoludňajších hodinách (15.00 -16.00 hod.)

Bez absolvovaného pohovoru a podpísaného informovaného súhlasu, nie je možné podávanie PEDA anestéziológom. Preto prosíme rodičky, aby aj v prípade, ak ešte nie sú definitívne rozhodnuté o potrebe PEDA počas pôrodu, ale o ňom uvažujú, aby radšej uvedený pohovor vopred absolvovali. Vyhnú sa tak možnosti, že im bude PEDA odmietnutá pre nedostatok času a dôkladné vyšetrenie pred samotným pôrodom.

Spoplatnené služby

Smernica ÚVN SNP Ružomberok – FN

SM-FIN-009

 

Platí: od 15.05.2023

 

Cenník zdravotných výkonov, výkonov na vlastnú žiadosť

a nadštandardných služieb v ÚVN

VÝKON

CENA v eurách

Vyžiadaná snímka plodu pri USG vyšetrení gravidnej pacientky4,00
Podanie PEDA  – podanie na žiadosť rodičky – len nepoistená rodička150,00
USG záznamu plodu v 3D/4D zobrazení49,00
Sterilizácia na žiadosť pacientky  330,00
Kyretáž (k cene sa pripočítajú náklady na histológiu)440,00 
Sterilizácia na vlastnú žiadosť pacientky ako súčasť iného indikovaného výkonu hradeného z verejného zdrav. poistenia:80,00
Ubytovanie (pobyt) poistenca v nadštandardnej izbe za 1 os./deň20,00

Inhalácia Entonoxu (v prípade záujmu sa informujte pri príjme na kliniku) je bez úhrady.

Podanie PEDA pacientke pri pôrode, ktorá je verejne zdravotne poistená v SR, alebo pacientke verejne zdrav. poistenej v rámci EÚ (platný EÚ preukaz) je bez úhrady.

Prítomnosť otca (rodinného príslušníka) pri pôrode je bez úhrady

Operačné výkony, resp. vybrané výkony zdravotnej starostlivosti, ktoré budú uskutočnené v režime JZS, neuvedené menovite v Cenníku  platených služieb, bude ÚVN SNP Ružomberok – FN účtovať pacientom, prípadne žiadateľom samoplatcom v paušálnych cenách zodpovedajúcich výške cien najväčšej zdravotnej poisťovne v danom resp. príbuznom medicínskom odbore.   

Ostatné platby spoločné pre všetky kliniky/oddelenia nájdete v cenníku ÚVN SNP Ružomberok – FN SM-FIN-009 platnej od 24.01.2022

Klikni: Cenníky výkonov a služieb

Nadštandardné izby

Pacientkam gynekologicko-pôrodníckej kliniky sú k dispozícii dve nadštandardné izby – jedna na gynekologickom a druhá na pôrodníckom lôžkovom oddelení, ktoré poskytujú nemocnicou určený komfort.

Rezervovanie nadštandardnej izby na našej klinike nie je možné.
Záujem o túto izbu môže pacientka prejaviť v deň prijatia, prípadne počas hospitalizácie. V prípade, že sa vtedy nadštandardná izba uvoľní, bude jej poskytnutá.

Rady a odporúčania

Prečo je dôležité dojčiť?

 • pomáha rozvíjať láskyplný vzťah matky a dieťaťa
 • pomáha zdravému psychickému vývinu dieťaťa
 • prináša matkám hlboké emocionálne uspokojenie
 • chráni zdravie matky
 • materské mlieko je unikátne a nenapodobiteľné
 • materské mlieko podporuje zdravý rast dieťaťa a ochraňuje ho pred infekciou
 • materské mlieko je ľahko stráviteľné
 • materské mlieko je nenahraditeľné v prevencii vzniku alergických a civilizačných chorôb
 • materské mlieko máte vždy so sebou

Čo je to rooming in?

 • na izbách “rooming-in“ je dieťa so svojou matkou počas celého pobytu
 • na izbách je k dispozícii zariadenie na kúpanie, prebaľovanie a ošetrovanie dieťaťa
 • denne prebieha ranná a večerná vizita, trikrát do týždňa je veľká vizita

Prečo je používanie cumlíka nevhodné?

 • tvar cumlíka je iný ako tvar bradavky prsníka
 • materiál, z ktorého je cumlík vyrobený môže obsahovať látky nevhodné pre vaše dieťa

Vaše prípadné otázky, na ktoré ste nenašli odpovede na našej stránke, adresujte na e-mailovú adresu:

MUDr. Júlia Šedíková           sedikovaj@uvn.sk

Mgr. Katarína Kyseľová       kyselovak@uvn.sk

Umelé prerušenie tehotenstva

Gynekologicko–pôrodnícka klinika Ústrednej vojenskej nemocnice SNP Ružomberok – fakultná nemocnica nevykonáva UPT (interrupcie) žiadneho typu – na žiadosť klientky. Záujemkyne o prerušenie gravidity zo spádového územia Ružomberok majú možnosť (telefonicky) požiadať o výkon gynekologicko- pôrodnícke oddelenia/kliniky okolitých nemocníc – Liptovský Mikuláš, Dolný Kubín, MFN Martin a iné, podľa vlastného rozhodnutia. O postupe a možnostiach v zaisťovaní a priebehu výkonu sa dozvedia u svojho zmluvného gynekológa po jeho predchádzajúcej príprave k výkonu (žiadosť o výkon). U žien ležiacich na Gynekologicko-pôrodníckej klinike v Ružomberku prípadnú potrebu výkonu zabezpečí klinika.
Stanovisko bolo odsúhlasené Etickou komisiou ÚVN SNP Ružomberok – FN. 

Občianske združenie

Na podporu vybavenosti gynekologicko-pôrodníckej kliniky bolo založené dňa 2.3.2011 občianske združenie Združenie pri gynekologicko-pôrodníckej klinike ÚVN SNP – FN Ružomberok.

Získané finančné prostriedky vo forme darov a sponzorských príspevkov budú použité na:
 • zlepšenie technického vybavenia kliniky, ktoré súčasne rozširuje možnosti zavádzania nových operačných metodík a tým celkové zvýšenie odbornej úrovne pracoviska,
 • vytváranie plnohodnotných podmienok hospitalizovaných pacientiek,
 • poskytovanie všestrannej pomoci a vytváranie efektívnych finančných materiálnych podmienok pre komplexnú liečbu a rekonvalescenciu
Názov obč. združenia: Združenie pri gyn.-pôr. klinike ÚVN SNP – FN Ružomberok
Adresa: Považská 2, 304 01 Ružomberok
IČO: 42215650
č. účtu: 0334862102/0900
IBAN: SK 1309000000000334862102
SWIFT: GIBASKBX

Fotogaléria novorodencov

Pre zobrazenie galérie novorodencov kliknite sem.

Sponzori kliniky

 • CIPI s. r. o.
 • IMPA Dolný Kubín s. r. o.
 • Slovenská sporiteľňa Dolný Kubín
 • Advokátska kancelária Karkoó, Karkoóvá a spol.
 • CORD Blood Center, s.r.o.
 • MONDI SCP a.s.

Referencie od pacientov

Dobrý deň, touto cestou by som sa chcel úprimne poďakovať a vysloviť maximálnu spokojnosť s poskytnutím zdravotnej starostlivosti mojej manželke Veronike Dubskej, ktorá vďaka Vám dňa 29.1.2018 porodila krásne štvorkilové dievčatko Terezku. Veľká vďaka patrí pánovi doktorovi Jakubovi Androvičovi a celému tímu. Ešte raz obrovské ďakujem!

S pozdravom Karol Dubský, Žilina

__________________________________________________________________________________________________

Dobrý deň, chcela by som sa veľmi poďakovať za poskytnutie zdravotnej starostlivosti, vďaka ktorej som dňa 19.2.2018 priviedla na svet krásne a hlavne zdravé dvojičky – Timeu a Viktóriu. Ďakujem MUDr. Kollárovi za ochotu a príkladnú starostlivosť v ambulancii rizikovej gravidity. Moje poďakovanie patrí aj celému lekárskemu kolektívu gyn. – pôr. kliniky za ich profesionálny a zároveň ľudský prístup. A ďakujem aj Vám, milé pôrodné asistentky, sestričky z oddelenia šestonedelia i z novorodeneckého oddelenia. Vďaka Vám všetkým som tieto najkrajšie chvíle v živote matky dokázala zvládnuť.

 

Šťastná mamička Paula T.

 

_____________________________________________________________________________________________________

 

 

Vážené vedenie nemocnice,

  

chcem vyjadriť poďakovanie za poskytnutie výnimočnej zdravotnej starostlivosti

pánovi prednostovi MUDr. Jurajovi Ondrejkovi a kolektívu pracovníkov Gynekologicko-pôrodníckej kliniky.

V decembri tohto roku som bola hospitalizovaná na klinike. Už pri prijatí mi bola

Poskytnutá patričná zdravotná starostlivosť aj s potrebnými dodatočnými vyšetreniami, ktoré mi na inom pracovisku poskytnúť odmietli.

Hneď od prvého kontaktu som bola veľmi milo prekvapená. Lekári, odborný

zdravotný personál boli veľmi ústretoví, ochotní a empatickí aj napriek záťažovým situáciám, ktoré denne prináša ich práca. To kladne vplýva na psychiku pacienta, a preto som počas hospitalizácie bola v psychickej pohode.

S takou starostlivosťou a záujmom, profesionálnym a zároveň ľudským prístupom,

aký mi bol poskytnutý, som sa nestretla. Nakoľko nebola možnosť sa poďakovať všetkým, prosím, aby ste tlmočili moje poďakovanie pracovníkom kliniky.

Do ďalšej práce Vám želám veľa zdravia, pracovných aj osobných úspechov, aby ste

Mohli takto naďalej pomáhať pacientom, ktorí budú liečení vo Vašom zariadení.

 

 

S pozdravom,

 

Mgr. Věra F., Žilina

12.12.2016

 

 

Fotogaléria