Logo UVN

Aktuálny stav a opatrenia Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku v súvislosti so situáciou COVID-19

Vzhľadom na vývoj situácie a nárast počtu nakazených pacientov koronavírusom v regiónoch Orava a Liptov pristúpila Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok – FN k reprofilizácii lôžok. Do dnešného dňa vojenská nemocnica, podľa zákona o hospodárskej mobilizácii, reprofilizovala 69 lôžok na viacerých oddeleniach a klinikách nemocnice. 

Pre pacientov s vírusovým ochorením COVID-19 má k dispozícii aj 28 lôžok na klinike infektológie. Ďalších 10 lôžok, pre pacientov, ktorých zdravotný stav si vyžaduje pripojenie na umelú pľúcnu ventiláciu, je pripravených na Klinike anesteziológie a intenzívnej medicíny (KAIM). Pre pacientov podozrivých z nákazy COVID-19 a pre pacientov s pozitívnym výsledkom je ďalej vyčlenená jedna operačná sála v chirurgickom pavilóne. 

Celkovo má ÚVN SNP Ružomberok- FN k dispozícii 107 lôžok pre pacientov s ochorením COVID-19. K dnešnému dňu evidujeme hospitalizovaných 25 pacientov na Klinike infektológie a 5 pacientov na KAIM (pacienti pripojení na umelú pľúcnu ventiláciu) – z nich 9 je z regiónu Liptov a 21 z regiónu Orava. 

Nemocnica pristúpila tiež k obmedzeniu plánovaných operačných výkonov v závislosti od vyťaženia kliniky KAIM. Dotknutých pacientov budú o zrušení ich operačného výkonu včas informovať jednotlivé pracoviská. Špecializovaná ambulantná starostlivosť však obmedzená nie je, pacienti tak môžu aj naďalej absolvovať svoje dohodnuté prehliadky u lekárov špecialistov.

 V Ružomberku 07.10.2020